CZŁONKOWIE


Fot . Kornelia Glowacka-Wolf / Agencja Wyborcza.pl

Ukończył filologię angielską i reżyserię.  Studiował również w praskiej FAMU. W 2023 roku obronił pracę doktorską w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. W dorobku ma filmy fabularne, seriale i spektakle operowe, z których wiele  to międzynarodowe koprodukcje. Jego ostatnia fabuła „Bikini Blue” zebrała ponad 50 nagród – głównie na zagranicznych festiwalach filmowych.


Jarosław Marszewski

Twórczość fabularna Marszewskiego balansuje między kinem gatunkowym a autorskim. Już w debiutanckim filmie „Jutro będzie niebo” z 2001 roku, w którym sięgnął po klasyczny schemat kina drogi, daje się zauważyć charakterystyczny styl prowadzenia narracji: pełen metafor, metafizycznych akcentów i rzadko spotykanego w polskim kinie współczesnym liryzmu.

W czasie studiów krótkometrażowe etiudy reżysera były nagradzane na międzynarodowych festiwalach – za „Szczury” (1990) i „Berliner Tango” (1995) zdobył w sumie ponad 20 nagród. Pracę w zawodzie zaczynał od realizacji teledysków, reklam i seriali; pracował także jako asystent reżysera, m.in. przy filmach Wiesława Saniewskiego, Marka Piestraka i Sorena Kragh-Jacobsena.

Zadebiutował w 2001 roku filmem „Jutro będzie niebo” z Krzysztofem Pieczyńskim i Aleksandrą Hamkało w rolach głównych. Na realizację zdjęć ekipa miała zaledwie 14 dni! Głównym impulsem do napisania scenariusza tego – jak mówił reżyser – „metafizycznego road movie” byli aktorzy. Marszewski pisał tekst z myślą o tym nietypowym ekranowym duecie. Akcja filmu rozgrywa się gdzieś na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim.

Jutro będzie niebo | reż. Jarosław Marszewski

Główny bohater, samotny dorosły mężczyzna, przemyca przez granicę alkohol – ma zamiar korzystnie go sprzedać i uporać się z długami. Nie wszystko jednak układa się po jego myśli. Przemierzając autem puste drogi potrąca i zabija psa. Opiekunką zwierzęcia jest 12-letnia dziewczynka, która uciekła z domu. Kategorycznie domaga się pochowania psa w miejscu, które uzna za odpowiednie. Odtąd rozklekotanym samochodem podróżują we troje: mężczyzna, dziewczynka i zawinięty w koc martwy pies.

Między głównymi bohaterami tworzy się przedziwna więź, przywodząca na myśl filmy takie jak „Papierowy księżyc” czy „Leon Zawodowiec”. Zamierzone jest tu pewne odwrócenie ról: dziewczynka sprawia wrażenie mądrzejszej i dojrzalszej niż dorosły mężczyzna, który miota się bezradnie, a rzeczywistość wyraźnie go przerasta. To ona wskazuje kierunek, a on – choć zupełnie się tego nie spodziewa – wiele się od niej nauczy. To co ich niewątpliwie łączy to samotność, wrażliwość i pewien rodzaj niedopasowania do rzeczywistości.

Film zdobył Grand Prix w konkursie debiutów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festroia w portugalskim Setubal, a Krzysztof Pieczyński za swoją rolę odebrał nagrodę na FPFF w Gdyni.

Reżyser i aktor spotkali się ponownie dwa lata później, na planie spektaklu telewizyjnego „Lekcja angielskiego”, który Marszewski wyreżyserował na podstawie opowiadania Pieczyńskiego.

– Gdy pierwszy raz przeczytałem to opowiadanie, intrygująca wydała mi się sytuacja zamknięcia, jakiej doświadczają bohaterowie. To historia trudnej miłości, takiej na krawędzi, nie do zrealizowania. Główny bohater nie jest bowiem zdolny do kochania, choć bardzo pragnie tego uczucia i walczy o nie – mówił reżyser.

Marszewski reżyserował opery  „Aidę”, „Madame Butterfly”, „Carmen”, większość z nich była międzynarodowymi koprodukcjami

Na początku lat dwutysięcznych Marszewski reżyserował opery (m.in. „Aidę”, dwukrotnie „Madame Butterfly”, „Carmen” – większość z nich to międzynarodowe koprodukcje), seriale („Tango z aniołem”, „Na kocią łapę”, „Komisja morderstw”) oraz filmy dokumentalne, m.in. „Krzyczeliśmy: APARTHEID!” i „Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim”. W pierwszym z tych dwóch dokumentów Marszewski powraca do dramatycznych wydarzeń z dnia 24 lutego 1990 roku, które rozegrały na wrocławskim rynku. Odbywała się tam wówczas pokojowa manifestacja ciemnoskórych studentów w związku z uwolnieniem z więzienia Nelsona Mandeli. Manifestację przerwali skinheadzi, doszło do brutalnej bijatyki, której biernie przyglądali się funkcjonariusze milicji. Dopiero po interwencji Władysława Frasyniuka, który był świadkiem agresywnej napaści, milicja rozgoniła napastników.

Twórcy filmu po kilkunastu latach dotarli do niektórych uczestników wydarzeń i sprawdzają, jak potoczyły się ich losy. Scenariusz napisali dziennikarze wrocławskiej Gazety Wyborczej Jakub Michalak i Cezary Marszewski, autorzy opublikowanego w „Dużym Formacie” reportażu o tych zajściach.

Bikini Blue | reż. Jarosław Marszewski

W 2015 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO i na  podstawie nagrodzonego tekstu zaczął pracę nad swoją drugą fabuła: „Bikini Blue”.

Rzecz dzieje się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Ten konkretny moment w historii nie był przypadkowym wyborem. To rok, w którym umarł Stalin, Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii, a reprezentacja Anglii poniosła na Wembley historyczną klęskę z komunistycznymi Węgrami – precyzował reżyser.

Bikini Blue | reż. Jarosław Marszewski

Głównymi bohaterami „Bikini Blue” są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski (Tomasz Kot) i Dora Szumska, angielska pielęgniarka (debiutująca na dużym ekranie Lianne Harvey). Ich życie naznaczone jest wojennymi traumami Eryka, który po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego przeznaczonego dla polskich żołnierzy. Dora, która samotnie wychowuje ich kilkuletniego syna jest nieugięta – odwiedza męża, przemierzając samotnie Anglię na motorze (co w owych czasach było bardzo odważnym posunięciem) i przypadkowo dowiaduje się o mrocznej tajemnicy, leżącej u podłoża choroby męża.

Reżyser wybrał dla swojego filmu – opartego na nieznanych i nieprzepracowanych dotąd przez popkulturę faktach historycznych – bardzo ciekawą formę, balansującą między bajkową opowieścią i realizmem magicznym z jednej strony, a romansem wojennym i mrocznym thrillerem z drugiej.

Zainspirowała go przede wszystkim informacja prasowa o rzeczywiście działających w Wielkiej Brytanii w latach 50. dwóch szpitalach psychiatrycznych, w których leczono wyłącznie Polaków. Marszewski dostrzegł w tej informacji przejmującą i trafną metaforę losu polskiego emigranta, którego przerasta nowa rzeczywistość powojenna, ale i życie na emigracji.

Bikini Blue | reż. Jarosław Marszewski

– Statystycznie Polacy na Wyspach chorowali pięciokrotnie częściej niż Brytyjczycy, i trzykrotnie częściej niż inni imigranci. Bardzo mnie ten fakt zaintrygował – w filmie postanowiłem poszukać tropów odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak było – mówił reżyser.

W „Bikini Blue” Marszewskiemu udało się połączyć dwa interesujące go tematy: doświadczenie emigracji i klimat lat 50. – Tamta dekada jest niezwykle fotogeniczna w swojej stylistyce i fascynująca w paranoicznej atmosferze zimnej wojny. Mam też słabość do sztuki tamtego okresu: brytyjskich Młodych Gniewnych w literaturze i filmie – mówił reżyser.

Razem z autorem zdjęć Jackiem Podgórskim stworzyli wysmakowaną wizualnie opowieść o wyobcowaniu i konieczności przełamywania narzuconych schematów.

Za  „Bikini Blue”Jarosław Marszewski odebrał kilkadziesiąt nagród na festiwalach filmowych. Liczne nagrody otrzymali także odtwórca głównej roli Tomasz Kot i autor zdjęć Jacek Podgórski.

Film zrealizowano w języku angielskim, a większość zdjęć zrealizowano w Wielkiej Brytanii (m.in. w Manchesterze), ale są też polskie akcenty – przez kilka dni film kręcono m.in. w Łodzi, na Księżym Młynie, w kinie Tatry i w szpitalu im. Szterlinga.

Za swój drugi film Jarosław Marszewski odebrał kilkadziesiąt nagród na festiwalach filmowych m.in. Best Foreign Film Award (nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego) na Beverly Hills Film Festival w 2018 roku, a także w Nottingham, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles i Vancouver. Liczne nagrody otrzymali także odtwórca głównej roli Tomasz Kot i autor zdjęć Jacek Podgórski.

Młody Piłsudski| reż. Jarosław Marszewski © Fot Jaroslaw Sosinski

11 listopada 2018 roku premierę w TVP miał pilot 13-odcinkowego serialu „Młody Piłsudski” w reżyserii Marszewskiego.

Ten serial uważam za największe dotąd wyzwanie reżyserskie w moim dorobku – przyznaje reżyser. Siedemdziesięciominutowy odcinek specjalny tego serialu został dostrzeżony na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Birmingham (2020), gdzie uznano go za najlepszy pilot serialu telewizyjnego. Odcinek dziewiąty uhonorowano wyróżnieniem w kategorii seriali na Festiwalu Filmowym w Santa Monica (2020) oraz nominacją do nagrody w podobnej kategorii na LifeArt Festival w Delhi (2020).

— Katarzyna Gliwińska
Filmografia

2020-2023 Na dobre i na złe (serial fabularny)

2018-2019 Młody Piłsudski (serial fabularny)

2017 Bikini Blue (film fabularny)

2016 Komisja morderstw (serial fabularny)

2011 Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim (dokument)

2008 Na kocią łapę (serial fabularny)

2007 Tajemnica śmierci (dokument)

2005-2006 Tango z aniołem (serial fabularny)

2005 Krzyczeliśmy „Apartheid” (dokument)

2003 Lekcja angielskiego (spektakl telewizyjny)

2001 Jutro będzie niebo (film fabularny)

1997-2023 Klan (serial fabularny)

1995 Berliner Tango (niezależny film krótkometrażowy)

1990 Szczury (niezależny film krótkometrażowy)

Nagrody

2018 Młody Piłsudski

Birmingham Film Festival – Nagroda za najlepszy pilot serialu telewizyjnego

Santa Monica Film Festival – Wyróżnienie dla odcinka dziewiątego w kategorii seriale

2017 Bikini Blue

London International Motion Pictures Awards – Nagroda dla najlepszego filmu; Nagroda dla najlepszego międzynarodowego reżysera; Nagroda za najlepszy scenariusz

Innuendo International Film Festival w Mediolanie – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

Maracay International Film&Video Festival – Nagroda dla najlepszego filmu dramatycznego

Beverly Hills Film Festival w Los Angeles – Nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego

DaVinci International Film Festival w Los Angeles – Leo Award dla najlepszego filmu fabularnego

London Film Award – Wielka Nagroda Jury

Motion Pictures International Film Festival w Lagos – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego; Nagroda za najlepszą reżyserię

La Paz International Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

Directors Cut Film Fest w Vancouver – Nagroda za najlepszą reżyserię; Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

Fabrique Awards w Rzymie – Nagroda dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego

Rosarito (Rosarito International Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

New York Film Awards – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego; Nagroda dla najlepszego dramatu; Nagroda dla najlepszego filmu roku

Nottigham International Film Festival – Nagroda za reżyserię

Festigious International Film Festival w Los Angeles – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego; Nagroda dla najlepszego filmu roku; Nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny

Hollywood Film Competition w Los Angeles – Nagroda dla najlepszego filmu; Nagroda dla najlepszego reżysera

Hollywood International Moving Pictures Film Festival w Los Angeles – Nagroda dla najlepszego filmu; Nagroda dla najlepszego reżysera filmu fabularnego

Los Angeles Film Awards – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego; Nagroda dla najlepszego filmu roku

Los Angeles Move Awards – Nagrody w kategoriach: Najlepszy film międzynarodowy; Najlepszy pełnometrażowy film fabularny; Najlepszy reżyser

Mindfield Film Festival w Los Angeles – Nagroda za najlepszą reżyserię

London Eye International Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

Southampton International Film Festival w Eastsleigh – Nagroda za scenariusz filmu fabularnego

2001 Jutro będzie niebo

Festroia International Film Festival w Setubal – Nagroda za debiut

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda Dziennikarzy