CZŁONKOWIE

Scenarzysta i reżyser. Ukończył politologię w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza w Warszawie, realizację telewizyjną w PWSFTiTV w Łodzi i reżyserię w Szkole Wajdy. Przez lata pracował jako fotograf i realizator filmów reklamowych. W 2017 roku zadebiutował pełnometrażową fabułą „PolandJa”. W 2021 roku kinową premierę miał jego drugi film fabularny „Furioza”.
Cyprian T. Olencki
Przyznaje, że chce tworzyć atrakcyjne, profesjonalnie zrealizowane filmy gatunkowe, które przyciągną do kin tłumy. Udało mu się to w 2021 roku. Choć trwała pandemia, a kina zmagały się z utrudnieniami, „Furiozę” w jego reżyserii na dużym ekranie obejrzało prawie pół miliona widzów.
Urodził się w 1974 roku, pochodzi ze Złocieńca. Po pokazie „Furiozy” w kinie „Mewa” w rodzinnej miejscowości mówił, że właśnie do tego kina uciekał ze szkoły na wagary i fantazjował, by w przyszłości zająć się robieniem filmów. Nie przypuszczał wtedy, że po latach wróci tu na spotkanie z widzami jako reżyser. Po szkole średniej nie od razu dostał się do szkoły filmowej. Studiował politologię w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, później realizację telewizyjną w łódzkiej Filmówce. Zawodowo zajmował się fotografią i reżyserował reklamy.

PolandJa | reż. Cyprian T. Olencki
W 2003 roku zdecydował się na studia reżyserskie w nowo powstałej wówczas Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School). Tam wyreżyserował m.in. 8-minutową etiudę według własnego scenariusza „Nie pal” z Michałem Żebrowskim i Janem Wieczorkowskim w głównych rolach, w zabawny i przewrotny sposób przedstawiając skutki palenia marihuany. W 2004 roku szkoła Wajdy włączyła się w działania kampanii „Alkohol – nieletnim wstęp wzbroniony!” – Olencki wygrał przeprowadzony wśród studentów konkurs na scenariusz etiudy i spotu telewizyjnego kampanii. Na podstawie jego scenariusza „Przypowieść” powstały dwie wersje spotu (krótsza i dłuższa) oraz półtoraminutowa etiuda, w wymowny sposób zwracające uwagę na problem sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim.
Gdy przygotowywałem się do konkursu przypomniałem sobie zasłyszaną gdzieś opowieść o człowieku, który stojąc samotnie na plaży ratował wyrzucone na brzeg meduzy przed niechybną śmiercią i wrzucał je z powrotem do wody. Już wcześniej zastanawiałem się, jak wykorzystać ten pomysł i przenieść „Przypowieść” na ekran, ale to konkurs ostatecznie skłonił mnie do napisania scenariusza. „Przypowieść” mówi o sytuacjach i postawach, o które potykamy się na co dzień. Film jest częścią kampanii społecznej, więc szczególnie zależało mi na tym, aby był mocny i dosłowny – w tym formacie i kontekście taka poetyka sprawdza się najlepiej – mówił reżyser przy okazji premiery spotu.

PolandJa | reż. Cyprian T. Olencki
Mocne i dosłowne – takie będą też kolejne filmy Olenckiego: debiutancki obraz „PolandJa”, ale przede wszystkim głośna „Furioza” (producentem obu jest Marcin Zarębski). Debiut to komedia – film niemalże nowelowy. Pięcioro scenarzystów (wśród nich Olencki) stworzyło kilka niezależnych historii, które łączy miejsce i czas akcji – wszystkie rozgrywają się w ciągu 24h na warszawskim Powiślu.
Każdy z bohaterów znajduje się – w wyniku mniej lub bardziej poważnego zbiegu okoliczności – w punkcie zwrotnym swojego życia, bądź w momencie, który bezdyskusyjnie wymusza rewizję dotychczasowego systemu wartości. Wywodzących się z rozmaitych grup społecznych bohaterów filmu Olenckiego łączy miejsce zamieszkania (Warszawa) i… prowadzony przez Turków niewielki bar z kebabami – Stambuł. To tam upust rasistowskim przekonaniom daje bohaterka grana przez Romę Gąsiorowską, tam wzruszający monolog po powrocie z Afganistanu wygłosi żołnierz, w którego wcielił się Borys Szyc. W tureckim barze nie ma znaczenia, czy jesteś bogaczem, korpoludkiem, nieudacznikiem, frustratem, studentem czy dilerem – pęd miasta tu na moment wyhamowuje, a sziszę może zapalić każdy, pod warunkiem, że odważy się na moment zatrzymać i chociaż na ułamek sekundy porzuci uprzedzenia.

PolandJa | reż. Cyprian T. Olencki
„PolandJa” to wielowątkowy fabularny fresk na temat Warszawy albo Polski w ogóle. Postaci łączy samotność i zagubienie, próbują odnaleźć w swoim życiu jakąś wartość – mówił po premierze Jerzy Radziwiłowicz, który wcielił się w komediowo nakreśloną postać profesora wyższej uczelni.
Pod pretekstem zabawnych z założenia sytuacji „z życia Polaków” Cyprian T. Olencki chciał, żeby widzowie przejrzeli się w filmie jak w lustrze. Jacy więc według niego jesteśmy? Nieżyczliwi, pełni uprzedzeń, zaniedbujemy siebie i rodzinę dla pracy, gdzie i tak nas nikt nie ceni – podsumowywał w recenzji na łamach „Gazety Wyborczej” Piotr Guszkowski.

PolandJa | reż. Cyprian T. Olencki
W momencie premiery filmu „PolandJa” reżyser pracował już nad swoim kolejnym projektem – pełnometrażową „Furiozą”. W ciągu dwóch lat powstało 14 wersji scenariusza, który Olencki pisał razem z Tomaszem Klimalą.
Akcję tego epickiego, sensacyjnego filmu reżyser postanowił umieścić w środowisku „kibolskim”, a to wymusiło na twórcach scenariusza i dialogów przeprowadzenie dogłębnego researchu, szczegółowej dokumentacji i konsultacji z osobami obracającymi się w tym środowisku.
Sam bardzo lubię piłkę nożną, ale na początku pracy nad filmem dość stereotypowo i jednorodnie postrzegałem środowisko kibiców – mówił na jednym ze spotkań z widzami Olencki.
Dynamicznie poprowadzona narracja „Furiozy” skupia się wokół wyrazistych bohaterów: na łączących ich skomplikowanych zależnościach, bagażu emocjonalnym i moralnych rozterkach. Film mimo pandemii podbił polski box office, a potem znalazł się w pierwszej 10. najchętniej oglądanych filmów nieanglojęzycznych z Netfliksa na świecie.
Pracując nad tekstem zdał sobie sprawę, że wnikając głębiej w to środowisko, nie tylko ma szanse przedstawić świat współczesnej przestępczości zorganizowanej, ale też może pokazać, że kibice nie są środowiskiem jednorodnym i jak w każdej grupie społecznej, także wśród nich spotkać można jednostki skrajnie od siebie różne, o różnych motywacjach, wyrastające z odmiennych systemów wartości.
Dynamicznie poprowadzona narracja skupia się wokół wyrazistych głównych bohaterów: na łączących ich skomplikowanych zależnościach, bagażu emocjonalnym i moralnych rozterkach. Dzika (Weronika Książkiewicz), Golden (Mateusz Damięcki), Dawid (Mateusz Banasiuk) i jego brat Kaszub (Wojciech Zieliński) byli niegdyś paczką przyjaciół – rozdzieliło ich pewne dramatyczne wydarzenie, które sprawiło, że każdy z nich wybrał inną drogę w dorosłym życiu. Dzika została policjantką, Dawid lekarzem. Jedynie Golden i Kaszub wciąż należą do grupy stadionowych chuliganów i współtworzą lokalny półświatek.

Furioza | reż. Cyprian T. Olencki
Dzika – była dziewczyna Dawida – jako policjantka próbuje rozprawić się z trójmiejskimi gangsterami. Wykorzystuje do tego Dawida, zmuszając go, by dołączył do rosnącej w siłę grupy kibolskiej, którą zawiaduje jego brat. Chłopak trafia w sam środek wojny o wpływy i pieniądze, a świat, od którego przez lata uciekał, teraz wciąga go ze zdwojoną siłą.
Z jednej strony Olenckiemu udało się z rozmachem zrealizować osadzony w świecie współczesnych gangsterów dynamiczny film akcji, wypełniony brutalnymi zbiorowymi scenami walk z udziałem kaskaderów i statystów-naturszczyków. Z drugiej – świadomie oparł całą narrację na uniwersalnych tematach takich jak przyjaźń, miłość, honor, braterstwo, lojalność, uczciwość, zdrada, zazdrość. Dzięki temu jego „film o kibolach” jest jednocześnie uniwersalną epicką opowieścią o ludzkich namiętnościach i słabościach.

Furioza | reż. Cyprian T. Olencki
Bardzo chciałem stworzyć film, dla którego warto będzie odejść od ekranu komputera czy telewizora i wybrać się do kina – mówił po premierze „Furiozy” Olencki. Pomimo pandemicznych trudności (pierwotny termin premiery został przesunięty o kilkanaście miesięcy!), film zobaczyło w kinach blisko pół miliona widzów.
Paradoksalnie jednak to właśnie Netflix przyczynił się do międzynarodowego sukcesu filmu. Kiedy pół roku po kinowej premierze „Furiozę” udostępniono w streamingu, już w pierwszym tygodniu była najchętniej oglądanym filmem nieanglojęzycznym. W podsumowaniu roku 2022 znalazła się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych filmów nieanglojęzycznych z Netfliksa na świecie.

Furioza | reż. Cyprian T. Olencki
W tym samym czasie na zlecenie Canal+ powstał z filmu czteroodcinkowy serial – całość jest o kilkadziesiąt minut dłuższa niż film kinowy.
Ogromna popularność filmu otworzyła reżyserowi drzwi do kolejnych produkcji. I choć o swoich planach zawodowych Olencki zwykle opowiada niechętnie, już teraz wiadomo, że powstaną dwie kolejne części „Furiozy”. Obie w reżyserii i ze scenariuszami Olenckiego. Produkcją zajmą się Marcin Zarębski i Magdalena Szwedkowicz.
2021 Furioza (serial)
2021 Furioza (film fabularny)
2017 PolandJa (film fabularny)
2003 Nie pal (etiuda szkolna)
2021 Furioza
Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie” – Srebrny Bilet