AKTUALNOŚCI
03/12/2024
Warsaw SerialCon po raz pierwszy!
Jutro rozpoczyna się pierwsza edycja festiwalu BNP Paribas Warsaw SerialCon. To pierwszy międzynarodowy festiwal seriali w Polsce skierowany do widzów i nadawców produkcji odcinkowych, a także profesjonalistów, którzy je tworzą. Impreza potrwa cztery dni.
W programie znalazły się zarówno popularne seriale, które miały już swoja premierę, jak maraton „Króla” Jana P. Matuszyńskiego, „Matki pingwinów” Klary Kochańskiej-Bajon i Jagody Szelc czy „Infamia” Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja oraz nowości m.in. „Lady Love” Bartosza Konopki i „Czarne stokrotki” Mariusza Paleja. Publiczność festiwalu będzie miała okazje zobaczyć wszystkie seriale pierwszy raz na dużym ekranie, w warszawskiej Kinotece.
„Naszą misją jest dostarczanie rozrywki oraz edukacja poprzez popularyzowanie najbardziej wartościowych i oryginalnych produkcji serialowych z Polski i ze świata. Naszym celem jest wspieranie rodzimej branży serialowej za sprawą pierwszych w kraju nagród branżowych dla polskich seriali, przyznawanych przez międzynarodowe Jury. − czytamy w komunikacie organizatorów.
„Dwie ostatnie dekady to czas rosnącej dominacji seriali na rynku audiowizualnym i wzrostu ich znaczenia dla rozwoju branży filmowej. Im większa oferta, tym trudniejszy wybór dla widzów, a co za tym idzie większe wyzwanie dla serwisów streamingowych promujących swoje seriale. − opowiadają o swojej imprezie organizatorzy − Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno tych, którzy seriale oglądają, jak i tych, którzy je kreują, stworzyliśmy Festiwal oferujący to, co w serialach najbardziej wartościowe. Wspólnie stwarzamy niepowtarzalną okazję do spotkań trzem grupom odbiorców: widzom, przedstawicielom serwisów streamingowych i nadawców oraz serialowym twórcom”.
Polecamy seriale w reżyserii twórców zrzeszonych w Gildii:
„Czarne stokrotki” odcinki 1 i 2 | PREMIERA
reżyseria Mariusz Palej
Lena (Karolina Kominek), ekscentryczna geolożka, po nagłym powrocie do pełnego trudnych wspomnień Wałbrzycha musi zmierzyć się z największym lękiem jakiego może doświadczyć rodzic. Jej nastoletnia córka, z którą od lat nie mogła utrzymywać kontaktu, znika wraz z grupą dzieci z przedszkola, którymi się opiekowała. Trop prowadzi do podziemnego świata opuszczonych tuneli i przeszłości miasta sięgającej drugiej wojny światowej. Razem z policjantem Rafałem (Dawid Ogrodnik), swoim przyjacielem z dzieciństwa, Lena odkrywa mrożący krew w żyłach związek między zniknięciem dzieci a działalnością lokalnej filantropki (Edyta Olszówka). Tajemnicze wizje głównej bohaterki mogą się okazać kluczem do rozwiązania sprawy.
Serial w reżyserii Mariusza Paleja, ze scenariuszem stworzonym na podstawie koncepcji Dominiki Prejdovej oraz Agnieszki Szpili został wyróżniony w Cannes przez magazyn Variety.
Wstęp wyłącznie na specjalne zaproszenia.
„Idź przodem, bracie” odcinki 1 i 2
reżyseria: Maciej Pieprzyca
Po przejściu ataku paniki podczas ważnej akcji policyjnej, członek elitarnej jednostki taktycznej musi opuścić służbę. Co gorsza, mężczyzna dowiaduje się, że jego ojciec pozostawił po sobie ogromne hazardowe długi. Aby utrzymać się na powierzchni, zostaje ochroniarzem w odzieżowym kompleksie handlowym, gdzie dostrzega szansę na rozwiązanie swoich problemów finansowych.
Scenariusz napisał Kacper Wysocki, w obsadzie znaleźli się Piotr Witkowski, Konrad Eleryk, Marcin Kowalczyk, Anastasiya Pustovit, Mirosław Haniszewski, Jakub Wesołowski.
„Infamia” odcinki 5 i 6
reżyseria: Anna Maliszewska, Kuba Czekaj
Po latach życia w Wielkiej Brytanii, nastoletnia Romka Gita i jej rodzina wracają się do rodzimej Polski. Po powrocie dziewczyna próbuje odnaleźć siebie i odkrywa swoje pasje, jednocześnie prowadząc życie regularnej siedemnastolatki. Jednak kiedy się zakocha, będzie musiała balansować między współczesnym światem nastolatków, a tradycyjnymi rodzinnymi zasadami. Za scenariusz odpowiadają: Dana Łukasińska, Julita Olszewska i Anna Maliszewska. Obsada: Zofia Jastrzębska, Kamil Piotrowski, Magdalena Czerwińska, Sebastian Łach.
„Gra z cieniem” odcinki 2 i 5
reżyseria Kinga Dębska
Serial przenosi widzów do Polski Ludowej w burzliwych latach 50., gdzie trwa intensywne poszukiwanie tajemniczego szpiega o kryptonimie „Cień”. Gdy brytyjski agent niespodziewanie znika, zarówno UB, jak i wywiad brytyjski rozpoczynają wyścig, by go odnaleźć.
Scenariusz napisali Anna Świerkocka i Maciej Świerkocki. Obsada: Natalia Rybicka, Marcin Hycnar, Kinga Preis, Grzegorz Małecki, Karolina Gruszka, Marcin Czarnik
„Król” maraton odcinków 1-8
reżyseria: Jan P. Matuszyński
Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy (Arkadiusz Jakubik). Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro (Michał Żurawski) – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i powód strachu wielu mężczyzn.
Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.
Za scenariusz hitu z 2020 roku odpowiadali: Szczepan Twardoch, Dana Łukasińska i Łukasz M. Maciejewski.
Na ekranie m. in. Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, Kacper Olszewski, Aleksandra Pisula, Piotr Żurawski, Masza Wągrocka, Lena Góra, Bartłomiej Topa.
„Lady Love” odcinki 1 i 2 | PREMIERA
reżyseria: Bartosz Konopka
Serial opowiada o losach Lucyny Lis, młodej dziewczyny z małego PRL-owskiego miasteczka, która marząc o wolności i życiu na własnych zasadach ucieka za żelazną kurtynę. W RFN, europejskiej fabryce snów lat 80., staje się gwiazdą filmów dla dorosłych znaną pod pseudonimem „Lucy Love”.
Scenariusz napisały Ewa Popiołek i Dorota Jankojć-Poddębniak. Obsada: Anna Szymańczyk, Clemens Schick, Lise Risom Olsen, Tobias Lange, Ralph Kaminski, Dorota Pomykała, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Julian Świeżewski, Piotr Trojan, Michał Żurawski
„Matki pingwinów” odcinki 1 i 2
reżyseria: Klara Kochańska-Bajon, Jagoda Szelc
Znana zawodniczka MMA dzieli swoje życie pomiędzy walkami w oktagonie a wychowaniem siedmioletniego syna. Gdy u chłopca zostaje zdiagnozowane spektrum autyzmu, kobieta nie przyjmuje do wiadomości diagnozy. Musi jednak przenieść syna do innej szkoły. Chłopiec trafia do placówki integracyjnej, gdzie szybko znajduje przyjaciół i szczęście. Jego mama – przeciwnie. Nie może odnaleźć się pośród rodziców będących z jej perspektywy „galerią oryginałów”. Wśród nich jest samotny, neurotyczny ojciec, entuzjastyczna influencerka i oddana mama, która poświęciła wszystko dla swojego syna. Początkowo kobieta uznaje, że nie ma z nimi nic wspólnego, jednak w nowej placówce nie brakuje problemów, które sprawiają, że napotkani rodzice staną się jej sojusznikami w nowej walce. Tym razem nie w oktagonie, a o szczęście własnego dziecka.
Scenariusz: Klara Kochańska Bajon, Dorota Trzaska, Nina Lewandowska
Obsada: Masza Wągrocka, Magdalena Różczka, Barbara Wypych, Tomasz Tyndyk, Jan Lubas, Maksymilian Młodawski
„Odwilż” sezon 2 odcinki 1 i 2
reżyseria: Xawery Żuławski
Akcja serialu rozgrywa się w Szczecinie, gdzie policjanci muszą rozpracować grupę handlarzy ludźmi. Śledztwo komplikuje się, gdy Zawieja (Katarzyna Wajda) odkrywa, że ktoś z jej prywatnego otoczenia może być powiązany z przestępcami. Okazuje się, że sprawa ma również związek ze śmiercią jej męża. Zawiei udaje się znaleźć kluczowego świadka, ale jej zaangażowanie w śledztwo powoduje, że bliscy są narażeni na niebezpieczeństwo. Scenariusz napisał Kevin Rundle, w obsadzie znaleźli się: Katarzyna Wajda, Bartłomiej Kotschedoff, Andrzej Grabowski, Ewa Skibińska, Juliusz Chrząstowski i Wojciech Zieliński.
„THE OFFICE PL” sezon 3 odcinki 10 i 11
reżyseria: Maciej Bochniak
Po zwycięstwie nad Michałem (Piotr Polak) o awans do centrali w Warszawie, Patrycja (Vanessa Aleksander) od razu przechodzi do działania, zarządzając wprowadzenie nowego napoju z logo Kropliczanki – energetyka. Stworzenie nowego produktu od zera to jednak bardzo ciężkie zadanie – trzeba wybrać logo brandu, wygląd puszki, znaną „twarz” do promocji, powiększyć zespół o nowych pracowników… Wszystko to wprowadza w popłoch i stres skład siedleckiego biura. Krótki deadline na realizację projektu to także test skuteczności Michała… A może to bardziej szukanie pretekstu do jego zwolnienia?
„Prosta sprawa” odcinki 1-5
reżyseria: Cyprian T. Olencki
Opowieść o długu, sprawiedliwości i honorze. Historia bezimiennego bohatera, który wyrusza w podróż, żeby odnaleźć człowieka, który wiele lat temu, całkowicie bezinteresownie pożyczył mu pieniądze. Kiedy okazuje się, że ów człowiek, wmieszany w rozgrywki z lokalną mafią sam teraz potrzebuje wsparcia, bezimienny (Mateusz Damięcki) podejmuje jedyną, moralnie słuszną decyzję. Stanie po jego stronie, wywołując tym samym ciąg dramatycznych zdarzeń. Od teraz będzie walczył o życie, i to nie tylko swoje, z gangsterami jeleniogórskiego półświatka. Z pozoru prosta sprawa szybko obróci się w brawurowe kino akcji z opowieścią o zasadach, które nigdy się nie dewaluują.
Scenariusz napisał Cyprian T. Olencki , w głównych rolach zobaczymy: Mateusza Damięckiego, Piotra Adamczyka, Magdalenę Wieczorek, Izę Kunę, Mateusza Więcławka, Krzysztofa Zalewskiego, Mateusza Kmiecika i Macieja Musiała.
„Szadź” sezon 4, odcinki 1 i 2
reżyseria: Anna Kazejak
Akcja finałowego sezonu rozpoczyna się pół roku po zatrzymaniu Piotra Wolnickiego (Maciej Stuhr), który przy wsparciu swojej prawniczki próbuje wyjść na wolność. Z zasięgu wzroku nie traci go Agnieszka Polkowska, ale osób pragnących sprawiedliwości jest więcej. W wyniku wypadku Piotr sam staje się ofiarą. Z poważnymi obrażeniami głowy trafia pod obserwację do szpitala psychiatrycznego. Czy odzyska pełną sprawność? Scenariusz napisał Michał Godzic, obsada: Aleksandra Popławska, Maciej Stuhr, Bartosz Gelner, Karolina Gorczyca.
„Śleboda” | PREMIERA
reżyseria: Michał Gazda, Bartosz Blaschke
„Śleboda” opowiada historię Anki Serafin, młodej antropolożki z Krakowa (w tej roli Maria Dębska), która w poszukiwaniu siebie wyjeżdża w góry, gdzie przypadkowo odkrywa zwłoki. Anka szybko zostaje wplątana w rozwiązanie zagadki morderstwa, a jej losy nierozerwalnie splatają się z Bastianem Strzygoniem (Maciej Musiał), zuchwałym dziennikarzem szukającym sensacji, oraz Jędrkiem Chowańcem (Piotr Pacek), miejscowym policjantem, z którym mieli się ku sobie już jako nastolatkowie.
Wstęp wyłącznie na specjalne zaproszenia.
„Wzgórze psów” odcinki 1 i 2 |PREMIERA
reżyseria: Jacek Borcuch, Piotr Domalewski
Morderstwa, zaginieni ludzie, duchy i lokalna korupcja – oto małe miasteczko Zybork. W samym środku tego wszystkiego, odnoszący sukcesy pisarz musi powrócić do rodzinnego miasta, aby zdać sobie sprawę ze swojego udziału w tragedii z przeszłości, zanim szantażysta go zdemaskuje. Wzgórze psów przeniesie widownię do Zyborka, małego miasta pełnego mrocznych sekretów, gdzie morderstwa, zaginięcia i korupcja składają się na klaustrofobiczną, duszną atmosferę. Scenariusz napisali Jakub Żulczyk i Piotr Domalewski.
W obsadzie: Robert Więckiewicz, Mateusz Kościukiewicz, Jaśmina Polak, Wojciech Zieliński.
BNP Paribas Warsaw SerialCon to pokazy premierowe, nocne maratony serialowe, panele dyskusyjne, spotkania z gwiazdami, wykłady i warsztaty edukacyjne, spotkania branżowe, uroczyste gale i imprezy towarzyszące. Pełen program można znaleźć na stronie wydarzenia: https://warsawserialcon.pl/festiwal
Pokazy odbędą się w Kinotece (Plac Defilad 1).
Centrum Festiwalowe będzie czynne:
4-7 grudnia | 11:00-18:00
8 grudnia | 11:00-15:00