AKTUALNOŚCI
15/05/2023
Zakończył się XX Węgiel Film Festiwal
Nagroda specjalna, ufundowana przez Kino Świat, trafiła w ręce Bartosza Brzezińskiego za film „Skowyt”.
14 maja zakończył się Węgiel Film Festival, coroczny, organizowany w Katowicach festiwal filmowy, na którym prezentowane są etiudy zrealizowane przez studentów szkół filmowych z całego świata.
Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Jan P. Matuszyński, a jurorami w tym roku byli: Marcin Pieńkowski, Ania Bielak i Alina Grigor.
W konkursie głównym znalazły się krótkometrażowe filmy młodych twórców, a Nagroda Specjalna, którą są konsultacje z dystrybucji i promocji dla debiutanta o wartości 25 000 zł., została zasponsorowana przez Partnera Festiwalu Kino Świat.
Jurorzy przyznali ją Bartoszowi Brzezińskiemu, reżyserowi filmu „Skowyt”, a swój wybór uzasadnili następująco: „Za dojrzały sposób opowiadania, delikatność, wizualny magnetyzm oraz doskonałe prowadzenie młodych aktorów.”
Dyrektor festiwalu, Jan P. Matuszyński ogłosił, że od przyszłej edycji zostanie ufundowana również Nagroda im. Marcina Wrony, który studiował i wykładał w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jeżeli chodzi o Nagrodę Reżyserską im. Marcina Wrony, to będzie przyznawana dla reżysera pełnometrażowego filmu fabularnego (do trzeciego filmu).
Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i liczną publiczność.
Celem festiwalu i towarzyszących mu imprez jest także integracja uczestników: wspólne dyskusje i zabawa. Węgiel Film Festival to wydarzenie niezwykłe, organizowane z ogromną pasją przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większą popularnością, również poza granicami naszego kraju. Ze względu na coroczny udział w konkursie wielu zagranicznych produkcji filmowych, festiwal jest przedsięwzięciem o randze międzynarodowej. O randze Festiwalu świadczy obecność zasiadających w Jury wybitnych osobistości świata filmu. Do tej pory zaszczycali nas obecnością m.in. Milenia Fiedler (montażystka – Tatarak, Samotność w sieci, Weiser), Marcin Koszałka (operator filmowy, scenarzysta, reżyser – Rewers, Rysa, Pręgi), Andrzej Ramlau (operator filmowy – Mniejsze zło, Sara, Tato, Sami swoi), Adam Sikora (operator filmowy – Las, Cztery noce z Anną, Essential Killing, Młyn i Krzyż), Magdalena Dipont (scenograf filmowa – Rewers, Tatarak, Mój Nikifor, Dług, Prowokator, Trzy kolory: Biały, Dekalog, Człowiek z żelaza, Katyń), Dagmara Drzazga (reżyser filmów dokumentalnych – Lech Majewski. Świat według Bruegela, Bobrek dance, Pekin 2008) i Anna Radwan (aktorka – Zakochany anioł, Katyń).